Pleban” to po „Kochance” druga opowieść Patryka Nowodworskiego. Tym razem autor próbuje nam udowodnić, że konsekwencje popełnionych grzechów za życia sięgną nas nawet po śmierci, a jedynego ratunku możemy szukać w ‘świetle’ Boga. 

Nowa książka Nowodworskiego to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy nie boją się duchów. Książka ta to bowiem horror, w którym świat doczesny miesza się ze światem duchowym. Zawarta w niej historia dotyczy mrocznej zależności między księdzem, domem a pewną rodziną, która w nim zamieszkała. Ich potyczki można by ograniczyć do trzech słów-wytrychów: grzech, cierpienie, wybaczenie.

Akcja utworu dzieje się bardzo dynamicznie. Jarek – ojciec czteroosobowej rodziny cierpi na utratę pamięci. Narodziny kolejnego dziecka wymagają od niego powiększenia mieszkania. W tym celu postanawia (za namową żony) zamienić mieszkanie w bloku na dom jednorodzinny. W ich ręce trafia bardzo korzystna oferta sprzedaży willi w Bystrzycy Kłodzkiej, którą do tej pory zamieszkiwał sędziwy proboszcz. Ta ‘okazja’ – jak się okazuje – ma jednak drugie dno, ponieważ już w dzień przeprowadzki dzieją się w tym miejscu co najmniej ‘dziwne rzeczy’. Ojciec, któremu dotychczas pamięć ‘płatała figle’ nie wie, co ma o tym wszystkim myśleć, tym bardziej, że tylko on widzi, co tu się naprawdę dzieje. Okazuje się, że dom który nabyli, skrywa nieodgadnione tajemnice. Przekonuje się o tym również jego kolejny właściciel – Nemezjusz, który ostatecznie rozwiązuje zagadkę nawiedzonego domu. Polecam także ebook Bystry detektyw to zabawna opowieść o byłym, aczkolwiek młodym policjancie, który w wyniku zażywania miękkich narkotyków został wyrzucony z policji i stał się prywatnym detektywem.