Rynek ebooka

Rynek książki elektronicznej (ebook i audiobook) w Polsce.

konkurswalentynki

Twoja historia miłosna… – Walentynowy konkurs literacki wydawnictwa Psychoskok

Przeżyliście w swoim życiu jakieś miłosne uczucie, może to było całkiem niedawno? Do tego być może macie jakieś ambicje czy predyspozycje literackie i stworzyliście opowiadanie albo wiersz miłosny albo moglibyście to zrobić? Zatem to dla Was jest konkurs pod tytułem „Twoja historia miłosna”, organizowany przez wydawnictwo Psychoskok i portal autorzy365.pl . Z okazji święta zakochanych świętego Walentego, które przypada 8 lutego, od dziś do 29 lutego czekamy na wasze utwory, pisane prozą albo wierszem. Przeslij swoje dzieło a może obajwi się w Tobie talent pisarski, może jury konkursu doceni właśnie Twoją pracę i Twoje przeżycia. Wymaganie wobec utwórów to tekst o objętości do pięciu stron maszynopisu, formatu A4, licząc 1800 znaków ze spacjami na stronę. Temat to oczywiście miłość, fikcyjna lub z osobistego doświadczenia. Z nadesłanych prac zostaną wyłonione najlepsze zdaniem jury w liczbie dziesięciu. Wyniki podamy do 16 marca 2016 roku. Owe wybrane dziesięć opowiadań czy poematów otrzyma nagrodę w postaci wspólnego wydania ich jako zbioru w formie e-book-a . Wydawnictwo przekaże tą pozycę do dystrybucji w księgarniach internetowych i możecie stać się współautorami e-book-a.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na strony z informacjami o konkursie na facebook-u, autorzy365.pl i na wydawnictwopsychoskok.pl 

E-booki zabijają przypisy dolne?

Czy era książek cyfrowych oznacza koniec przypisów dolnych, a nawet przypisów w ogóle? Alexandra Horowitz, wykładowczyni psychologii na Uniwersytecie Columbia i autorka wydanej także w Polsce książki „Oczami psa”, uważa że tak.

Przypis dolny, czyli drobny druczek na dole strony, znany jest dobrze każdemu, kto ma do czynienia z książkami. Żadna praca naukowa (nie wspominając już o pozycjach dotyczących prawa1) bez niego się nie obejdzie, gdyż zawiera on np. informacje o źródle cytatu. Ale przypis dolny ma także bogate życie w literaturze pięknej2.

Horowitz – zdeklarowana fanka przypisów dolnych, która sięgając po każdą nową książkę, zaczyna lekturę od przeglądu tego, co autor napisał drobnym druczkiem na dole strony – zastanawiała się nad przyszłością przypisów w dobie digitalizacji literatury i wyraziła niepokój, iż w erze cyfrowej przypisy skazane są na banicję do przypisów końcowych, a w efekcie – na wyginięcie. (więcej…)

Harnaś – beztroskie życie Majcherka Talika

Harnaś to niewątpliwie interesująca powieść oparta na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w drugiej połowie XVII wieku. Autor doskonale zobrazował warunki bytowe ówczesnych mieszkańców góralskiej wsi, którzy byli wykorzystywani przez dzierżawców dworów i ich sługusów. Powieść przedstawia krótkie, beztroskie życie Majcherka Talika w zbójnickim towarzystwie zakończone gwałtowną śmiercią z rąk kata.

Bronisław Sroka opracował „Słownik gwary gilowickiej”, którego fragmenty zamieszczone są na końcu książki. Jest również autorem licznych publikacji prasowych zamieszczanych w regionalnym dwutygodniku „Nad Sołą i Koszarawą, a także broszurowego opracowania szkód wojennych, jakie poniosły Gilowice w czasie ostatniej wojny w latach 1939 – 1945.  Od 16 lat pełni funkcję prezesa „Towarzystwa Miłośników Gilowic”. (więcej…)

Przewodnik po rzymskokatolickiej mszy świętej

Przewodnik po rzymskokatolickiej mszy świętej. Jedyna tego typu książka (Poznaj, aby uwierzyć. Liturgia Mszy ŚwiętejLech Gardocki), która ukazała się na polskim rynku. Szczegółowo, krok po kroku, od wstępnych obrzędów aż po formalne zakończenie opisuje kolejne części nabożeństwa, tłumacząc jednocześnie ich sens i symbolikę. Objaśnia znaczenie śpiewów, czynności i gestów wykonywanych przez kapłana, symbolikę szat liturgicznych, przeznaczenie naczyń liturgicznych i rodzaje ksiąg mszalnych oraz sens procesji eucharystycznych. Prosty język, piękne ilustracje znakomicie uzupełniające tekst i słowniczek pojęć liturgicznych to jej dodatkowe atuty. Książka wydana za wiedzą Warszawskiej Kurii Metropolitalnej. Odpowiednia dla czytelników w każdym wieku. (więcej…)

Sposoby czytania e-książek

e-książki można czytać na dedykowanym urządzeniu sprzętowym („eBook Reader”) lub za pomocą oprogramowania w telefonie, na ekranie  komputera czy laptopa czy na urządzeniu typu Tablet. Nasze indywidualne potrzeby pomogą nam zdecydować, który czytnik  jest dla nas najlepszy. Jedną z głównych różnic są koszty czytników książek elektronicznych, podczas gdy niektóre  aplikacje są darmowe i można je pobrać na dowolne urządzenie. Do tych najbardziej pożądanych cech czytników czy aplikacji do czytania ebooka jest bez wątpliwości  duży druk, kolor i kontrast a także możliwość powiększenia tekstu. Czytnik  książek i aplikacje pozwalają zwiększyć rozmiar tekstu treści eBooka, ale nie jego menu lub innych informacji wyświetlanych na ekranie. (więcej…)

Koniec tygodnika Newsweek na papierze.

Coraz bliżej końca ery prasy drukowanej? Od przyszłego roku tygodnik Newsweek rezygnuje z wydań papierowych. Pismo będzie ukazywało się wyłącznie w wersji cyfrowej na komputer oraz urządzeni mobilne. Czy podobny los czeka Newsweek Polska?

Nadchodzi kolejna istotna zmiana na rynku prasowym. Tina Brown, redaktor naczelna amerykańskiego tygodnika Newsweek, poinformowała, że 31 grudnia 2012 roku ukaże się ostatnie drukowane wydanie Newsweeka. Od 2013 roku tygodnik w Ameryce będzie dostępny wyłącznie w wersji cyfrowej – na komputery, smartfony oraz tablety. Zmiana podyktowana jest wyłącznie względami ekonomicznymi – redukcją zbyt wysokich kosztówdruku i dystrybucji.

(więcej…)

Dlaczego wolimy czytać ebooki?

Wiele osób lubi czytać i to sprawia im radość, potrafi cieszyć. To otwiera człowieka na świat i poszerza horyzonty. Z książek wiele się człowiek dowiaduje, czytanie wzbogaca język i wyobraźnię, to naturalny sposób relaksu. Ostatnio pojawiło się coś, co rewolucjonizuje czytanie: Kobo – szybko rozwijająca się usługa w e-czytaniu. Kobo to sklep internetowy, który umożliwia zakup e-książek i daje możliwość przeczytać ją na dowolnym urządzeniu do wyboru.

Nie jest to nowość, jeżeli chodzi o mieszkających w Stanach Zjednoczonych i niektórych innych krajach. Amazon robi to już od 2007 roku wraz z wydaniem Kindle. Apple również wszedł na miejsce w 2010 roku z eBokkami. Aby przeczytać e-książki, można korzystać z aplikacji Kobo na iPod Touch. (więcej…)

Ebook vel. wydanie papierowe

W istocie te dwa formaty są  podobne i oba pozwalają nam na to samo – czytać książki. Tekst jest ważną rzeczą, ale nie najistotniejszą. Wiadomo, że czytanie sumeryjskich legend na glinianych tabliczkach może spowodować, że czuje  się je bardziej „autentyczne”, ale wcale nie  zwiększa zrozumienia tematu. W zależności od rodzaju materiału po prostu chcesz czytać. Przyjrzyjmy się jednak korzyściom jakie daje tradycyjna książka a jakie niesie nowa forma książki – ebook, coraz bardziej popularna. (więcej…)

Na skrzydłach Ducha Świętego… – ebook Konarzewskiej-Bulczyńskiej

Czy słyszał ktoś siostrach Elżbietankach w Jerozolimie? Zapewne niewielu. Jak trafić do zakonu jako wolontariusz, aby móc zwiedzić „miejsce święte” by jeszcze mocniej przeżyć mękę i śmierć Pana Jezusa? O tym pisze w swojej książce pani Iwona Konarzewska-Bulczyńska pt: „Na skrzydłach Ducha Świętego, czyli Jerozolimo wołasz …, a więc przybywam…”. Autorka na podstawie własnych doświadczeń opisuje swoją pierwszą podróż do Jerozolimy, miejsca które dla chrześcijanina jest fundamentem wiary.

Opisane w książce wydarzenia związane z przygotowaniem się do podróży oraz szczęśliwym w niej pobytem przedstawione są bardzo ciekawie. Ukazane są miejsca, do których warto się udać oraz opisane są zabawne sytuacje wynikające z czasem z niewiedzy i braku znajomości zwyczajów tam panujących.

Autorka trafia do sióstr Elżbietanek ze Starego Domu Polskiego, w którym siostry zajmują się w szczególności pomocą ubogiej, chorej i potrzebującej ludności arabskiej. Można tu spotkać wolontariuszy, którzy w ramach pomocy mają zapewniony dach nad głową i wyżywienie. Poza tym w wolne popołudnia mogą spokojnie zwiedzać miejsca święte. „Pierwsze wolne popołudnie. Mogę się wybrać na miasto. (…) Celem wyprawy była „Góra Oliwna”. Po wyjściu przed mury okalające Starą Jerozolimę z prawej strony widać było Kościół Narodów.” – pisze pani Iwona.

 

Polecam książkę z uwagi iż posiada wiele informacji jak zachować się będąc już na miejscu w Jerozolimie, co warto zobaczyć i jak można nie tylko biernie ale i czynnie, poprzez niesienie pomocy przede wszystkim sprawdzić się jako chrześcijanin. W ten sposób wyjeżdża wiele osób, podobnie było z autorką książki. Osoby, które chcą poznać jak można w ten sposób udać się do Jerozolimy, by nieść pomoc jednocześnie przebywając i zwiedzając odsyłam do lektury książki.

Ukazała się ona w wielu księgarniach internetowych – zobacz :

Szkoły będą miały e-podręczniki

MEN zaczyna prace nad e-podręcznikami. Cyfrowe podręczniki mają być częścią rządowego programu „Cyfrowa szkoła”. Jednak w ramach zapowiedzi, nowe podręczniki będą dostępne dopiero za trzy lata. Na ich realizacje MEN przeznaczy 45 mln zł z funduszy unijnych. Za te pieniądze zostaną opracowane multimedialne treści dla szkół i platforma, na której wcześniej wspomniane podręczniki, będą udostępniane dla uczniów.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, firmy, które zrealizują ten program, ma wyznaczyć dla MEN warszawski Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE). Konkurs został zakończony 14 czerwca, nad rozstrzygnięciem pracowała ośmioosobowa komisja złożona z przedstawicieli MEN, MAC (po dwie osoby) i ORE (trzy osoby) plus jeden ekspert z OEIIZK – warszawskiego ośrodka edukacji informatycznej. (więcej…)

Go to Top