Posts tagged fantasy

badz-czujna

Bądź czujna

„Bądź czujna” to pierwsza część trylogii, powieść fantasy, książka dla wymagających czytelników tych dorosłych i nastoletnich. Nie może on bać się brutalnych scen, czy pojawiających się od czasu do czasu wulgarnych słów. Są one dopełnieniem zdarzeń, oddają ich charakter, wzmacniają emocje. To książka dla miłośników bitew, wartkiej akcji i (ku zaskoczeniu) realizmu. Magia jest tłem, czymś na pozór niezauważalnym ale i nieodłącznym w fabule. Wspomniany został realizm, gdyż w książce znajdziemy problemy, z którymi stykamy się na co dzień. Konflikty w przyjaźni, których jest sporo i są wielowymiarowe. Zazdrość o drugą osobę, jak w przypadku głównej bohaterki; relacje oparte na zysku, przerodzenie przyjaźni w czystą nienawiść i wrogość. Stereotypy. Ann, główna bohaterka, jest jedną z nielicznych dziewcząt w klasie o profilu wojskowym. Pomimo słabości płci nie odstaje w niczym od chłopców, jednak nie jest w pełni przez nich akceptowana. Także miała problemy w dzieciństwie ze znalezieniem przyjaciół z powodu swojego wychowawcy – Wielkiego Mistrza, który jest władcą ich państwa, przerażającym, surowym, stanowczym człowiekiem. Problem bycia sierotą. Ann straciła rodziców w pożarze, gdy miała kilka miesięcy. Musiała sobie poradzić z brakiem matczynej miłości i ojcowskiej troski. Zajmowały się nią liczne osoby, które mimo wszystko nie mogły jej poświęcić wystarczającej uwagi. Pojawia się tez problem ambicji w osobie choćby Wielkiego Mistrza, który chce być za wszelką cenę doskonałym władcą, opiekunem. Poruszony jest też problem w relacjach damsko-męskich w młodzieńczym wieku, pierwsze zalążki miłości. Autorka chciała także zwrócić uwagę na tę sprzeczność między chęcią spełniania własnych marzeń, a tych nadanych przez rodziców. Patrząc na przyjaciółkę Ann, Dianę widzimy, że prawdopodobnie nie było jej wolą wstąpienie do klasy wojskowej, a jej ojca. Dziewczyna przeżywa wewnętrzne katusze, gdy obok niej Ann spełnia swoje własne marzenia. Zatem powieść pobudza do myślenia i zwrócenia uwagi na problemy współczesnego świata a szczególnie drugiego człowieka.

 

droga_wojownika_cz_i_dolina_mgiel

DOLINA MGIEŁ. Cz I. „Droga Wojownika”

 Bycie super-bohaterem, tym kimś ” wybranym”, komu powierzono ważną misję nie zawsze musi oznaczać życie pełne wyrzeczeń i poświęcenia. Czy to naprawdę możliwe? Czy będąc świadomym, że nikt nie może nam zrobić krzywdy, uchronimy się przed pułapką własnej mocy?… magicznej mocy, która wchłonie nas, gdy wyczuje w nas słabość. Będąc hojnie obdarowanym w nadludzkie możliwości ciała i umysłu należy zachować wewnętrzną równowagę, by nie zatracić w sobie ważnej cząstki człowieczeństwa. Idealnym przykładem na to, że nie musi się tak stać jest historia kilkunastoletniego wojownika o imieniu Kage. Ten młody Tariadczyk rozpoczyna swoją dorosłą podróż przez mroczne i zabójczo niebezpieczne światy, pozostawiając za sobą przyjazną i bezpieczną Tariadię. Wszystko, co spotyka go po drodze, kształtuje w nim najlepsze człowiecze cechy, uświadamiając mu jednocześnie, że zło kryje się w każdym z nas, a maska za którą kryje się twarz nieznajomego z czasem odsłoni jego prawdziwe oblicze. Gdy Kage przekracza granicę Dębowego Lasu (największej ostoi strzyg) jego umysł i ciało przechodzą istną transformację ” wchodząc na szczyt” ponadludzkich możliwości. Poddawany nieustannej próbie korzysta z intelektu, instynktu i umiejętności walki, których nabył w trakcie ostatnich ośmiu lat swojego życia. Nie chodzi tu jedynie o przetrwanie w walce z niewidzialnymi bestiami, które upodobały sobie ludzką krew, ale o powody, dla których Dębowy Las stał się dla nich azylem, zmieniając wokół siebie niemal całą ” naturę”. Ów dziwny las egzystuje z tymi bestiami w pełnej harmonii zezwalając im na żerowanie na wszystkim co przekroczy jego granice. Nieważne czy to ludzie, zwierzęta, trole, orki, czy inne dziwolągi. Jeśli znalazł się śmiałek, który głupio wierzył, że uda mu się bezpiecznie przejść przez ich teren, kończył jako posiłek. Czy Kage, chłopak o wielu nadprzyrodzonych zdolnościach to zmienił? Na to pytanie odpowiedzi należy szukać w książce. Można w niej znaleźć wiele magicznych wątków, niewiarygodnych zdarzeń, jednak prawdziwą magią są jej bohaterowie: Powłokanie- tytani o boskim wyglądzie, których oddech mrozi wszystko, na co jest skierowany; niebieskie elfy, których strzały w locie dopasowują się do ofiary zwiększając długość lub szerokość grotów; są również maleńkie włochate istoty nie znające przemocy, jednak gotowe poświęcić życie, by ratować przyjaciół. Jest tu wiele dziwadeł, które potrafią zaskoczyć nie tylko swoim wyglądem, ale i umiejętnościami. Magiczne i straszne są miejsca w których żyją. Jezioro Zmian, pod którego wodami kryje się ponure miasto, na czele którego stoi dwulicowa królowa. Fobar – równie mroczne miejsce zmieniające najmniejsze fobie w realną koszmarną postać mającą tylko jeden cel: zabić. Znajduje się tam Labirynt Kości, który przez setki lat budowany był ze szczątków śmiałków, którzy nieopatrznie się tam znaleźli.

To jedynie kilka z wielu ciekawych miejsc, do których zawitał młody wojownik. Sposób na przetrwanie w tych niebezpiecznych ” światach” kryje się w jego nietuzinkowych talentach, jak również w magii, którą dotknięty w dzieciństwie nieustanie pielęgnował i wzmacniał, do momentu aż… aż co?… Co to za tajemnica?

Tę i inne tajemnice pozna każdy, kto sięgnie po I część ” Doliny Mgieł ” pt. Droga wojownika.

falszywa_trojca_kres_wiecznosci_cz_i_large

Fałszywa Trójca. Kres wieczności. cz. I

Nakładem „Wydawnictwa Psychoskok”, na półki księgarskie trafiła powieść „Fałszywa Trójca. Część 1 – Kres wieczności”, stając się dowodem narodzin nowego, literackiego talentu. „Fałszywa Trójca…” bezdyskusyjnie wpisuje się w kanon literatury fantasy. Co prawda autorzy nie lubią szufladkowania swoich dzieł, ale z czytelnikami bywa już inaczej, dlatego, specjalnie dla tych ostatnich, dodam, że najlepszą etykietą klasyfikującą tę książkę będzie etykieta heroic fantasy.

Otrzymujemy zatem epicki opis walki dobra ze złem. Po jednej i drugiej stronie barykady stają potężni czarodzieje wspomagani przez ludzi oraz istoty zamieszkujące poszczególne kraje (orkowie, krasnoludy, gobliny, elfy).

Świat przedstawiony w „Fałszywej Trójcy…” nazywa się Anson i podlega władzy trzech bogów: pałającego wieczną chęcią wojny Shor Sheta, w którego wierzą orkowie i gobliny, dbającego o sprawiedliwość Argusa, w którego wierzą ludzie i elfy oraz wielbiącego bogactwo Balgana, którego wyznawcami są krasnoludy i Sumuotczycy.

Czytelnik poznaje ten świat w momencie, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie król zamieszkiwanego przez ludzi Toghanium. Ta śmierć jest początkiem intrygi mającej doprowadzić do wojny ludzi z orkami. Przynajmniej tak to ma na pozór wyglądać. Bo prawdziwe zagrożenie jest znacznie potężniejsze, a stoi za nim Ojciec Raxis – zło w najczystszej postaci, które chce podbić cały świat…

Dawno nie czytałam tak świetnego literackiego debiutu jak „Fałszywa Trójca…”. Powieść jest napisana z wielką erudycją, doskonałą dbałością o szczegóły przedstawianych państw i zamieszkujących je społeczności, wspaniałą dynamiką akcji i dokładnie przemyślanymi intrygami. A gdy emocje powodują, że nasze wewnętrzne barometry chcą eksplodować, wtedy, dla chwilowego uspokojenia i równowagi, pojawiają się wątki miłosne.

„Fałszywa Trójca…” jest lekturą pochłaniającą czytelnika bez reszty, zatapiającą go w swoim świecie. I jest to dowód niewątpliwego talentu pisarskiego autora.

A może magii? ;)

sen henny

Sen Henny

Najstarszy z synów hrabiego Cison, Teocrasmus, wraz z dwoma braćmi opuszcza rodzinny dom i dołącza do grona elitarnych wojowników Henny, którzy skupiają się wokół Czarnego Zakonu. Przechodzi osobliwą przemianę i dzięki niej staje się nieśmiertelny, lecz zmiana ta wypala w nim wszelkie uczucia, przez co rycerze owego zakonu nazywani są często „zimnymi”. Pewnego dnia Teocrasmus spotyka na swej drodze wojowniczkę, która swoim gorącym uczuciem próbuje przebić się poprzez pozbawiony emocji pancerz Zimnego Rycerza. Wydarzenia, które mają później miejsce zmuszają młodego hrabiego do powrotu w rodzinne strony i zmuszają go do podjęcia decyzji o tym, czy przejąć władzę, czy wrócić do swojego codziennego życia i oddać Cison we władanie komuś innemu. W tym czasie również do Kapory, stolicy królestwa Kaprycji przybywa książę Elfów ciekawy świata ludzi. Tymczasem nad Henną zbierają się czarne chmury. Władcy poszczególnych krain zaczynają walczyć o wpływy na kontynencie. Mobilizują do tego wszystkie dostępne siły, nierzadko używając szantażu czy podstępu. Czy tym, którzy walczą o ład i porządek i od których zależeć będą losy świata, uda się pokonać stereotypy i przerwać sen Henny?

shavrill

Shavrill – Prośba i Żądanie

„Shavrill – Prośba i Żądanie” Tomasza Kołomyjskiego to powieść fantasy, która przenosi czytelnika w nowy wymiar fantastyki.

Książka przedstawia historię jedenastu postaci, których losy splatają się ze sobą. Fragmenty ich biografii z przywołanych wspomnień będą miały kluczowe znaczenie dla historii Efferenu – świata aniołów, dżinów, tytanów, elfów, bestii, duchów, diabłów, demonów i ifrytów, żyjących w Królestwie Elfów, Otchłani i Celestii. Poznajemy refleksyjne, ciekawe świata osobowości, zainteresowane tym kim są i skąd pochodzą, uwikłane w sieć własnych intryg. Na przykład Elfy, istoty kochające się w pięknie, magii oraz życiu rodzinnym to pod wieloma względami przeciwieństwo współczesnego człowieka. Rozpoczynającą się wojnę w Efferenie pomiędzy Królestwami Elfów przerywa wydarzenie bez precedensu. W świecie Elfów pojawia się Shavrill, ktoś, kto niegdyś był wyjątkowo okrutnym elfem, lecz teraz na mocy zaklęcia stał się niepokonanym herosem.

Kim jest Shavrill? Co nim kieruje? Spaceruj z bohaterami po skąpanym ciepłym blaskiem Villed – mieście czarodziei i wojowników. Stań twarzą w twarz z najgroźniejszymi z bestii. Zwiedź lochy Pandemonium – międzysferycznego więzienia, z którego żadna dusza nie wymknęła się przez wieki. Masz odwagę, by odnaleźć siebie po drugiej stronie rzeczywistości? Przeżyj epicką przygodę opowiedzianą wierszem i prozą.

anara

Anara

„Anara” Marcina Zajdlera to opowieść z cyklu fantasy.

Książka przedstawia losy osiemnastoletniego Aleksa, który nie ma łatwego życia. Wychowywany przez przyjaciela rodziny – barmana, stara się zapomnieć o przeszłości. Nie znał swoich rodziców, a dziadek porzucił go w dzieciństwie zostawiając na pamiątek srebrny wisiorek, skrywający pewną tajemnicę. Chłopak cierpi nie tylko z powodu braku kontaktu z najbliższymi, ale również z powodu dręczących go sennych koszmarów i tajemniczych szeptów. To właśnie dzięki nim przypadkowo odkrywa przejście do innego świata. Po drugiej stronie głównemu bohaterowi przyjdzie się zmierzyć nie tylko ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony Ar-khanu – królestwa znajdującego się w rękach samego Boga, ale będzie musiał stoczyć wewnętrzną walkę z samym sobą i dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest i czy w ogóle różni się czymś od swoich wrogów.

Piękna, zaskakująca i zapierająca dech w piersiach opowieść, zawierająca elementy grozy, spleciona epickim romansem dwóch młodych osób, co powoduje, iż każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

nigdziegęści

Nigdziegęści Solenopsis

„Nigdziegęści Solenopsis” to opowieść autorstwa Andrzeja Baczewskiego. W wirtualnym świecie na planecie Alekandzie zarządzającej przez piękną Idriss, dochodzi do najazdu przez obce cywilizacje. Życie na planecie zostaje zagrożone, a samozwańczy król Solenopsis, chce zawładnąć nowymi ziemiami. Do walki o wolność i spokój mieszkańców Alekandy staje oddział Nigdziegęstych – formacji sił specjalnych do zwalczania zorganizowanej przestępczości w świecie wirtualnym, w którym panują reguły rodem ze średniowiecza. Walka z obcą cywilizacją okazuje się niełatwym zadaniem, ale dzięki pomocy plemion pustynnych i zjednoczeniu królestw dowodzący żołnierzami Phiatyl – może rozpocząć bitwę o uwolnienie mieszkańców spod tyrańskiego jarzma Solenopsisa. Dodatkowo dzięki swym umiejętnościom i sprytowi, Phiatyl zostaje mianowany królem jednego z plemion, dzięki czemu zyskuje rozgłos i szacunek, a także zwiększa swoje możliwości militarne. Niestety nie wie, że ma w swych szeregach zdrajcę, który spiskuje z Solenopsisem. Czy w takiej sytuacji uda mu się doprowadzić swych żołnierzy do zwycięstwa? Jakie będą skutki zaciętych walk między Nigdziegęstymi, zrzeszonymi plemionami, a armią przeciwnika wyposażoną w nowoczesną i technologicznie zaawansowaną broń? Zapraszamy do przeczytania wszystkich lubiących literaturę fantasy.

b5266f542e0d_large

Hum’ Ha Ostatni

 

Wszystko rozpoczęło się w 1120 roku… Od tajemniczego opiekuna o ekscentrycznym charakterze i nieokreślonym pochodzeniu młody uzdrowiciel Hum dowiaduje się o swoich demonicznych talentach. Niemal w tym samym czasie w jego życiu zachodzą inne dramatyczne zmiany i pojawiają się śmiertelne zagrożenia. Wir wydarzeń odrywa go od bezpiecznych okoliczności wiejskiego życia i wplątuje w skomplikowaną międzynarodową intrygę polityczną. Losy młodego demonologa stają się zależne od siły jego charakteru oraz decyzji, których znaczenia niejednokrotnie nie rozumie. Zmuszony do ucieczki z rodzinnej wsi, wraz z gromadą holmskich kupców wyrusza w poszukiwaniu swojego mistrza do stolicy Hoł-łan-Hoł. Nie przypuszcza, że stanie się kluczowym elementem walki w wojnie o przetrwanie. „Hum’ Ha Ostatni” to pełna wartkich zwrotów akcji powieść osadzona w realiach magicznego, baśniowego świata. Żyją w nim zarówno ludzie, jak i krasnoludy, elfy, gnomy czy lodowi magowie. Nie brak tu także wątku miłosnego, humorystycznych dialogów czy scen trzymających w napięciu. Wchodząc w świat Huma i jego towarzyszy, nie wiesz, czy zza rogu nie wyskoczy zaraz przeciwnik, który bez skrupułów pozbawi kogoś życia…

Zamczysko zła – Beata Cwirko-Godycka

Treść Zamczyska zła rozgrywa się w większości na zamku, który jest siedzibą zła. W nim znajduje się zejście do czeluści piekielnych. Król i królowa są głównymi bohaterami, a potem córka, która jest dzieckiem królowej i diabła. Z boku tytułowego zamczyska znajduje się czarny las, w którym żyje zła wiedźma – to przyjaciółka naszej królowej, a w późniejszym czasie i jej dziecka. Kiedy dziewczynka dorasta, uczy ją różnych czarów oraz jak sporządzać wywary i mikstury. Czarownica towarzyszy dziewczynie do samego końca i jest światkiem jej okropnej śmierci.

Beata Cwirko-Godycka jest autorką wydanej w 2013 r powieści grozy „”Horror z piekła rodem

RPGranda, czyli świat po drugiej stronie

Powieść RPGranda, czyli świat po drugiej stronie gra z konwencjami i stereotypami na temat takich namiętnie, lecz nieumiejętnie nadużywanych gatunków, jak fantastyka, przygoda i romans. Kreacja niezwykle młodego autora dość kąśliwie, lecz stopniowo obnaża najczęściej powielane klisze i typowo popełniane w tych kategoriach błędy. Akcja sobie, główny bohater sobie, narrator sobie, a porte-parole w postaci dzielnego, acz zrzędliwego Louisa – sobie i wszystkim wokół. Czytając, przytakuje się drobnym, budzącym uśmiech komentarzom i z tym większą ciekawością zastanawia się, co w tym całym miszmaszu będzie dalej. Aż w pewnym momencie czytelnik zdaje sobie sprawę, że historia z każdym krokiem komplikuje się i poważnieje, i mimo wciąż obecnego humoru, czarne chmury zaczynają być coraz bardziej zauważalne. Przestaje chodzić o to, co dowolna postać zrobiła głupiego, ale o śmiertelnie poważne wybory, których przychodzi dokonać w obliczu objawiającej się gradualnie przepotężnej intrygi. Świat mający być tylko wirtualną rzeczywistością gry komputerowej wcale nim nie jest, gdyż okazuje się być miejscem jak najbardziej namacalnym i prawdziwym. Miejscem z nie tylko ustawioną, lecz i prawdziwą wojną, prawdziwym zagrożeniem i prawdziwą przelaną krwią. Wszystko przychodzi z czasem, bowiem Oddziałowi 2. przychodzi przebyć wiele dróg, nim stanie się jasne co jest czym, a kto jest kim. Bo nie wszystko jest takie proste. W końcu, współczesna mądrość ludowa mówi, że jeśli coś jest zbyt proste, to znaczy, że coś jest nie tak. I trudno w tym wypadku zarzucić tej teorii błędność.

Go to Top