Posts tagged literatura faktu

reportarz

Reportaż z życia. Część 2

Książka “Tłumacz cz. II” Aleksandra Janowskiego to kontynuacja autobiograficznych wspomnień tłumacza rządowego, który relacjonuje swoje najbardziej interesujące doświadczenia zawodowe i prywatne, ale szczególnie te związane z wyjazdami służbowymi. Ze stronic książki poznajemy profesjonalistę, któremu znajomości języka rosyjskiego, mimo że jest Polakiem, mogą zazdrościć sami Rosjanie. Autor może poszczycić się spotkaniami (jako tłumacz rządowy) z takimi osobistościami polityki jak Breżniew, Szewardnadze, Kania, Jaroszewski, Jaruzelski, Gierek, Tito i wielu innych. Pan Janowski służbowo wyjeżdżał na Kubę, do Jugosławii, Rumunii, Czechosłowacji, Chin, ZSRR oczywiście, Mongolii i szeregu innych państw.

Doświadczenia translatorskie przedstawione w książce ozdobione zostały częstym poczuciem humoru, czego przykład możemy zobaczyć:

Przy okazji podaję przepis na doskonałego tłumacza rządowego: bardzo dobra znajomość języków, żelazne zdrowie (w tym żołądek strusia, nerwy z liny stalowej, pamięć słonia, wytrzymałość maratończyka, refleks kobry, natychmiastowa gotowość pamięci – nikt przecież nie będzie czekał, aż pobiegnę do komputera i sprawdzę, jak powiedzieć w obcym języku ”turkuć podjadek” bądź „ładowarka nasiębierna”), głęboka wiedza na temat zjawisk kulturowych, społecznych i politycznych obszaru zainteresowania, nieustanna praca nad sobą, kultura osobista, superdyskrecja i takt, niezwykła odporność na stresy, pracowitość, zrównoważony charakter, rzetelność, punktualność, właściwy tryb życia, unikanie zgubnych nałogów. Łatwe. Każdy to potrafi. Sam niejednokrotnie próbowałem”.

w ukryciu jpg

W ukryciu

U ukryciu Kingi Stoj jest ponurym świadectwem życia kobiety w związku z mężem tyranem. Bohaterka często rezygnuje z realizowania swoich pasji i pragnień, ponieważ nie chce się narażać na gniew męża. Nauczyła się w swoim związku ze świadomością, że nic od niej nie zależy i praktycznie na nic nie ma wpływu. Poświęciła swoich bliskich, staranniej sprzątała, lepiej gotowała, ale niczego to nie zmieniło. Największa pułapka, w jaką wpadła, to przekonanie, że jest winna złym humorom partnera. Takie myślenie powoduje, że wciąż stara się zasłużyć na lepsze traktowanie. Ma nadzieję, że jak bardziej się postara, zrobi coś lepiej, a czegoś innego nie zrobi, może on w końcu będzie zadowolony, czuły i okaże jej miłość i namiętność, których tak bardzo pragnie. Po latach złego traktowania czuje się mało atrakcyjna i bezwartościowa Takie zachowanie jest zresztą typowe dla ofiar przemocy psychicznej i fizycznej. W końcu jednak, pewne wydarzenie zmienia atmosferę w jej małżeństwie. Miejmy nadzieję, że na dobre.

Przez czerwony wir

Niemcy zaatakowali Polskę. Na wschód Rzeczypospolitej ciągną tłumy uchodźców cywilnych i wojsko. W takich okolicznościach rozpoczyna się historia, którą Piotr Kościński opowiada w swojej najnowszej książce „Przez czerwony wir”. To trzecia część przygód Franciszka Cybulskiego, opisywanych wcześniej w książkach „Przez czerwoną granicę” i „Przez czerwony step”. Na tle zaczynającej się zawieruchy wojennej i związanego z nim chaosu, toczy się walka z jeszcze jednym wrogiem: Sowietami, którzy za chwilę zaatakują Polskę, lecz już od pewnego czasu rozbudowują siatkę wywiadowczą w Warszawie i snują plany utworzenia Nadwiślańskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Książkę czyta się jednym tchem. Warto po nią sięgnąć.

Lider własnego życia. Jak myśli kształtują drogę do sukcesu?

Do rąk Czytelników właśnie dociera książka „Lider własnego życia” Aleksandry Jagodzińskiej. Publikacja w zasadzie jest poradnikiem dla osób zawodowo zajmujących się sprzedażą.  „…Znajdziesz tutaj między innymi kompleksowo opracowane „Vademecum Kierownika”, które pomoże ci, wesprze w realizacji celów ilościowych i jakościowych. Sprawdzisz czy twoja wizja jest kompatybilna z wizją firmy. Odkryjesz różne oblicza motywacji i jej stałego partnera – motywatora. Zmierzysz się z własną intuicją i myślami, które każdego dnia towarzyszą ci w życiu. Liczne przykłady i wskazówki tutaj zawarte, wprowadzą cię do świata zarządzania.”  Jednak tytuł książki wyraźnie wskazuje na to, że nie tylko sprawy zawodowe są tu istotne. Bo chociaż Polacy ciągle są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie, przez co w konsekwencji spędzamy nierzadko większą część życia  w pracy lub na czynnościach z nią związanych, to przecież każdy z nas ma też swoje życie prywatne. I również w nim nieraz się zapętlamy, gubimy drogi i tracimy siły. Czasami także w sferze prywatnej potrzebujemy wsparcia, przewodnika. Aleksandra Jagodzińska poprzez swoją książkę chce się stać naszym mentorem. Wiedzę i bogactwo doświadczeń autorki możemy wykorzystać nie tylko w sferze zawodowej, lecz również w życiu osobistym.

Czy życie jest jak układanka?

 

Czy życie jest jak układanka, której poszczególne części trzeba dopasowywać do konkretnego miejsca, by układało się w całość? Ile trzeba wycierpieć, by w końcu zacząć walczyć o siebie i swoje szczęście? Jak długo trzeba czekać na miłość i czy można nauczyć się okazywać uczucia, których nie dostawało się w domu, będąc już dorosłą osobą? Jak będąc zastraszaną obserwatorką codziennych libacji alkoholowych i seksualnych, nauczyć się „normalnie” żyć? Na te i inne pytania odpowiada Tori – bohaterka i autorka książki-pamiętnika pt. Puzzle. To opowieść bardzo intymna – ze szczegółami przedstawiająca losy Tori-dziecka i Tori-dorosłej kobiety. Zarówno jako mała dziewczynka, tak i teraz zmaga się jeszcze z demonami przeszłości, które nie dają o sobie tak łatwo zapomnieć. Tylko dzisiaj jest bogatsza w wiedzę z terapii DDA, silniejsza, bo wie, czego chce, a czego nie. To także książka o przebaczeniu. Pogodzeniu się z przeszłością i zostawieniu jej daleko za sobą. Bo by pójść do przodu, trzeba wyrzucić z siebie wszystko, co stanowi nadbagaż ciążący niczym kula u nogi. To właśnie w pamiętniku „Puzzle”, czyni autorka. Koniecznie się z nim zapoznaj! To lektura obowiązkowa!

Raz… dwa… trzy… do rodziny trafisz… Ty!

Książka Raz… dwa… trzy… do rodziny trafisz… Ty! to zbeletryzowana forma relacji z faktycznych wydarzeń i zjawisk, jakie ostatnimi czasy miały miejsce w Polsce. Tematem książki jest system adopcyjny oraz funkcjonowanie opieki zastępczej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Autorzy, przejęci losem małych, bezbronnych dzieci, obnażają fatalnie funkcjonujące w Polsce procedury adopcyjne. Okazuje się, że po ponad dwudziestu latach po sławnej transformacji ustrojowej procedury i metody pracy z małymi dziećmi – sierotami społecznymi czy biologicznymi – pozostają w dużej mierze takie jak wypracowane w latach PRL-u. Bezdomne i porzucone dzieci nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę w myśl najnowszej wiedzy psychologicznej, pedagogicznej czy wychowawczej. Nie wspominając o czymś bardziej ludzkim jak miłość czy traktowanie z odpowiednim szacunkiem i ciepłem. (więcej…)

Bez wyboru – prawda o dramatycznych przeżyciach kobiet

Książka pt. Bez wyboru to bez wątpienia literatura faktu gdyż wszystkie opisane wydarzenia miały miejsce w przeszłości w latach 1973 – 1986. Autorka pragnie przekazać prawdę o dramatycznych przeżyciach kobiet, które zaszły w niechcianą ciążę. Powieść jest brutalnie prawdziwa, zawiera szokujące i przerażające fragmenty: (więcej…)

Pułapka – zapiski kobiety, walczącej o godność człowieka

Autorka poleca książkę pt. Pułapka osobom, które obawiają się przyznać, że żyją z osobą nadużywającą alkoholu. Ponoć pierwszy krok należy zawsze do osoby współuzależnionej gdyż całe otoczenie będzie chować głowę w piasek i udawać, że nie ma problemu. Tylko od nas zależy czy potrafimy stoczyć bój i walczyć o swój związek.

Żona współuzależniona od męża alkoholika bez patetycznych słów kreśli obraz najtrudniejszych lat życia i zdradza przed nami sekrety, o których do tej pory nie wiedzieli nawet najbliżsi. To zaufanie, jakim autorka darzy odbiorcę i wstrząsające zapiski z prywatnego życia jej męża są najważniejszymi powodami, dla których warto sięgnąć po książkę. Najważniejszymi, ale nie jedynymi. To również zbiór wielu informacji przydatnych dla rodzin osób uzależnionych, bo to one bardzo często mimo szczerych chęci, nie potrafią wspierać swoim bliskich w trudnych dla nich chwilach. „Pułapka” to czasem dość osobiste zapiski kobiety, która do końca walczy o godność człowieka i uświadamia mam, że każdą walkę możemy wygrać, jeśli tylko bardzo tego chcemy.

Zapomniany żołnierz. Rzecz o Stanisławie Juraszku – ebook

Każda wojna niesie wraz z sobą wiele zniszczeń, przekreślając wiele ludzkich planów i zamierzeń. Jest bezlitosna, gdyż nie patrzy na wiek i przynależność społeczną – na nic nie zwraca uwagi, kiedy tylko napotka na swojej drodze. Nic się wtedy nie liczy, nic nie ma znaczenia – zapomnieniu ulega to kim człowiek jest, jaką funkcję społeczną pełni. Podobnie było w przypadku bohatera książki Piotra Wiernika „Zapomniany żołnierz. Rzecz o Stanisławie Juraszku”

Biografia Stanisława Juraszka to opowieść o żołnierzu Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie. Autor chciał przybliżyć losy zapomnianego żołnierza, aby podkreślić, że oddaje hołd wielu bezimiennym ofiarom II wojny światowej. Sam autor jest pasjonatem historii, dlatego też w bardzo interesujący sposób opisał wiele interesujących epizodów z życia bohatera wojennego jakim niewątpliwie był Stanisław Juraszek. (więcej…)

Go to Top