Posts tagged powieść kryminalna

Niezapomniany

Niezapomniany

Gdzieś na świecie mieści się Kontynent. W przeciwieństwie do tego Starego, ten ma nazwę – Ghul. Gdzieś na tym kontynencie mieści się jedyne miasto – Arkan. Gdzieś w Arkan porucznik Sznajder bierze kolejny łyk wódki wyduszając z butelki ostatnią kroplę życia… „Niezapomniany” jest kolejnym kryminałem. Kolejną historią morderstwa, policjanta, nałogu. Podobnie jak we wszystkich kryminałach świata, autor zachęca czytelnika do przebycia drogi od zabójstwa do pojmania sprawcy. Jednak jest coś jeszcze. „Niezapomniany” opowiada inną historię. Starą jak sam człowiek, ale wyrzuconą w podświadomość. Historię dramatycznej próby pozostawienia czegoś po sobie. Zapisania się choć w jednej pamięci. Pośród niejasnego prawa bohaterowie muszą zmierzyć się z mordercą, który jako pierwszy morduje bez jasnego motywu oraz z własnym lękiem przed byciem zapomnianym. Jak poradzą sobie z tym zadaniem?

dream okładka

Dream – powieść

Dream” Marcina Legawca to literatura, w której łączą się czarny kryminał i powieść psychodeliczna. Wiele wątków tej historii toczy się w oparach narkotyków i alkoholu. Kuba i Tomek podstępnie zostali nafaszerowani narkotykiem o nazwie „Dream” i wplątani w makabryczny eksperyment, którego finałem jest zbrodnia popełniona na młodej dziewczynie. Otrzymujemy więc ponurą wizję świata skażonego złem. Od tej skazy nie są wolni również bohaterowie książki. Podejmują się jednak wejścia na niebezpieczną drogę wykrycia sprawców morderstwa, w które zostali wplątani. Próbując osiągnąć ten cel, nie obawiają się wykorzystywać narzędzi i zachowań charakterystycznych dla przestępczego półświatka. Ale to chyba jedyna droga prowadząca do prawdy. Jeśli nie uda im się do niej dotrzeć, zostaną wtrąceni do więzienia jako sprawcy wyjątkowo brutalnego morderstwa.

W tle ujrzałem dziewczynę, tę samą, z którą wcześniej poszedłem w to miejsce. Leżała na ziemi, cała zakrwawiona, pobita, wręcz zmasakrowana. Przyjaciel przybliżył się do niej. Zaczął pytać, co się stało. Kto jej to zrobił. Ona, ostatkiem sił wyszeptała słowa – Żałuję, że go poznałam. Film się skończył, a ja bez zastanowienia rzuciłem pytaniem w stronę kolegi.

- Co tam się stało? – Tomek stanął w miejscu. Podszedł do mnie na odległość jednego kroku i z wielką złością wykrzyczał.

- Chłopie, to ty! To ty ją tak pobiłeś! Ona nie żyje!

Kto zabił? Odpowiedź znajdziecie w książce „Dream” Marcina Legawca.

Lustrzane odbicie – Marlin Grand

Powieść kryminalna z romansem w tle. W sam raz na letnie wieczory i nie tylko. Rytuał corocznych siostrzanych spotkań zostaje zakłócony przez incydent męża jednej z nich. W skutek niedopatrzenia perfidny plan zgarnięcia majątku może legnąć w gruzach. Co zrobi Samantha by przeszkodzić mężowi w osiągnięciu celu? Jak zareaguje Greg i kto pomoże kobiecie ustrzec się przed samą sobą i „swymi bliskimi”? Debiutancka powieść Marlin Grand „Lustrzane odbicie” łączy w sobie nutkę erotyzmu i wyrafinowania. Bohaterowie piękni i bogaci zmierzają się z przeciwnościami losu oraz zmagają ze światem, w którym pieniądz równa się władza. „Konwencjonalny wizerunek szczęścia jakże często bywa tylko marzeniem”. W przygotowaniu następna powieść „Córeczka tatusia”.

Bystry detektyw – powieść kryminalna Nowodworskiego

O tym, jak ciekawa i zabawna może być praca detektywa, możemy przekonać się w powieści kryminalnej Patryka Nowodworskiego pt. „Bystry detektyw„. Autor opisuje w niej historię młodego policjanta, który w wyniku zażywania narkotyków zostaje wyrzucony z szeregów poznańskiej Policji i dzięki pomocy kilku przyjaciół zakłada prywatne biuro detektywistyczne. (więcej…)

operacja_kustosz

Operacja kustosz

Kustosz” to kryptonim ściśle tajnej operacji, prowadzonej na przestrzeni wielu lat, przez organa służb specjalnych  Milicji Obywatelskiej, mającej na celu odnalezienie zrabowanych podczas II wojny i ukrytych przez nazistów w skrytkach na terenie Dolnego Śląska, dzieł sztuki, złota i wielu innych, cennych precjozów. Gdy w 1989 roku w Polsce rozpoczynają się przemiany ustrojowe, które w pierwszej kolejności dotkną służb specjalnych, jeden z oficerów SB postanawia na własną rękę, korzystając ze zgromadzonej dokumentacji, odszukać choć część tych bogactw, w tym także cenny obraz renesansowy „Portret Młodzieńca”. Bezwzględnie wykorzystuje swoich wspólników, dąży do celu po przysłowiowych trupach. Ale przemiany ustrojowe zmieniają  także sytuację życiową młodego dziennikarza, który od lat szuka śladów skradzionego podczas wojny, w niewyjaśnionych okolicznościach, „Portretu”. Stopniowo rodząca się wolność, daje mu możliwość poszukiwań na znacznie szerszą skalę, nawet poza granicami kraju. Wbrew swojej woli, w tę machinę poszukiwań, zostaje wkręcona młoda pracownica wrocławskiego archiwum. Bohaterowie rywalizują ze sobą nie tylko o „Młodzieńca”, ale także o jej względy.


Akcja toczy się wartko, trup ściele się gęsto. Sprytny oficer SB krąży od skrytki do skrytki, gdzie spotykają go wciąż nowe, nieprzewidziane trudności, dziennikarz od jednego tropu obrazu goni za drugim, dziewczyna usiłuje odnaleźć zaginionego, niewiernego męża i zdemaskować ‘esbeka’.


Język powieści jest soczysty, lekki i przyjemny w odbiorze, bohaterowie mają doskonale nakreślone sylwetki, charakterystyczne dla swoich czasów, zwroty akcji czekają na każdej stronicy, a przy końcu każdego rozdziału chcemy jak najszybciej przejść do następnego, aby poznać ciąg dalszy wydarzeń. Po każdym zadajemy sobie pytania: „Czy odnajdzie męża?”, „Co kryje w sobie pałacowa skrytka?”, „Czy oferowany obraz to oryginał czy kopia?”, „Kto z tej gonitwy po kazamatach twierdzy wyjdzie zwycięsko? On czy ona?” Kiedy powieść zbliża się do końca zadajemy sobie kolejne: „Gdzie jest obraz?” , ale odpowiedź znajdziemy dopiero w ostatnim zdaniu.
Wydawać by się mogło, że to typowa powieść beletrystyczna, mająca cieszyć wyobraźnię czytelnika. A jednak odnajdujemy w niej wiele prawdy historycznej, którą autorka sprytnie wplotła między zbrodnię, oszustwo, seks i miłość. Aby czytelnik z łatwością odróżnił co jest wytworem wyobraźni, a co jest faktem historycznym na końcu książki zamieściła króciutkie wyjaśnienie w postaci niezbędnika historycznego.

Książki Jolanty Marii Kalety objęte są patronatem portalu TuWrocław


Powieść Aleksandra Janowskiego – Specyfik

SpecyfikBuntujący się™ przeciwko woli apodyktycznych rodziców, którzy umyślili sobie, że ich latorośl› będzie kontynuował‡ dzieło swojego sławnego ojca, wziętego waszyngtońskiego adwokata, młody człowiek wydziedziczony z majątku i odsunięty od rodziny, postanawia wejść na szczyt powodzenia społecznego własną… drogą….
Obsługujący dla marnego zarobku stoisko pewnej firmy farmaceutycznej na wielkich targach w Nowym Jorku poznaje swojego rówieśnika, rosyjskiego handlowca, który w imieniu swoich sponsorów przedstawia mu niezwykle atrakcyjną… ofertą… handlową…. Pozwala ona – przynajmniej w teorii – szybko dojść na skróty, do znacznego majątku i samodzielności finansowej. Nasz młody bohater skwapliwie korzysta z tak niecodziennej okazji. (więcej…)

Insygnia nocy – powieść kryminalna

„Insygnia nocy” Tomasza Szulżyckiego to opowieść kryminalna, w którą została wplątana historia o Ormuzdzie i Arymanie – gdzie Aryman to bóg ciemności a Ormuzd jest jego przeciwieństwem i antagonistą. „Insygnia Nocy stanowią trzy przedmioty: pierścień, sztylet i naszyjnik.” – czytamy w powieści. Akcja dzieje się we współczesności, trzy dni przed Bożym Narodzeniem w miejscowości Caladon. Głównymi bohaterami są młody bezdomny Quincy, jego miłość Jane oraz komisarz O’Reary, który prowadzi śledztwo dziwnych morderstw. W powieści jest także postać budząca grozę niejaki Ragan Jumain. Co zburzyło świąteczną atmosferę ciepła w spokojnym dotąd mieście? Jak przebiega śledztwo nad tajemniczymi morderstwami i kto odpowiedzialny jest za cały ten chaos możemy przekonać się sięgając po lekturę książki „Insygnia nocy” To bardzo ciekawie napisana powieść kryminalna, poruszająca zagadkowe i bardzo tajemnicze zjawiska. Polecam książkę Tomasza Szulżyckiego, która już ukazała się na rynku wydawniczym i jest dostępna w sprzedaży w formie elektronicznej – jako ebook oraz w tradycyjnej formie książkowej – selkar.pl

hexa_large

Powieść Hexa

Powieść Hexa jest powieścią z gatunku kryminału. W książce mamy przedstawione dochodzenie śledcze w sprawie sprzed lat. Głównym bohaterem w powieści jest nieco ekscentryczny bogacz i detektyw – amator Dardiusz Wicher. Dardiusz Wicher jest pogrążony w rozpaczy i beznadziei po stracie najbliższych, żony i córeczki. Pewnego dnia w kawiarni podchodzi do niego mężczyzna, który przedstawia się jako Andrzej Karpiński i zwraca się do niego z prośbą i zleceniem o podjęcie ponownego śledztwa w sprawie morderstwa sprzed 20 lat. Okazuje się że jest on ojcem skazanego na karę śmierci Michała Karpińskiego, uznanego winnym morderstwa ale on ojciec w to absolutnie nie wierzy i ma nadzieję na oczyszczenie pamięci swego syna. Andrzej Karpiński liczy na geniusz Dardiusza Wichra, który mimo że jest tylko detektywem – amatorem już kilkukrotnie rozwiązywał trudne zagadki kryminalne dzięki swym zdolnością dedukcyjnym, co przyniosło mu pewną sławę. Początkowo Wicher pogrążony w rozpaczy i ogarnięty życiową pustką nie wykazuje zainteresowania sprawą ale z czasem decyduje się podjąć to wyzwanie. Zabiera się do studiowania materiałów ze śledztwa i prasy dotyczącej sprawy. Pomaga mu w tym znajomy policjant. Z artykułu prasowego opisującego sprawę dowiaduje się o okolicznościach śmierci ofiary i okolicznościach śledztwa sprzed 20 lat. Ofiarą okazuje się być wtedy młoda 20 letnia dziewczyna o imieniu Cyntia. Cyntia była bardzo atrakcyjną kobietą, która potrafiła zawrócić w głowie nie jednemu mężczyźnie. Prowadziła ona także dosyć frywolne życie, związując się w niedługim czasie z wieloma chłopakami. W wieku 17 lat została już matką. W kręgu podejrzeń po morderstwie znaleźli się wszyscy jej adoratorzy ale z pośród nich winnym został uznany Michał Karpiński. Wicher dowiaduje się także ze starego czasopisma pornograficznego że Cyntia pozowała do zdjęć i była dominą o czym dobitnie świadczą zdjęcia przedstawiające ją z pejczem i w odpowiednim stroju. Sprawa nabiera nowego światła. Wreszcie Wicher udaje się do Rudy Śląskiej gdzie mieszkała Cyntia i gdzie dokonano morderstwa. Tam prowadzi dalsze śledztwo spotykając się między innymi z matką i córką Cyntii. Czy sprawa morderstwa zostanie po 20 latach rozwikłana ponownie i czy zabójcą okaże się ktoś inny niż Michał Karpiński?, tego dowiedzieć się można z lektury samej powieści. Hexa jest powieścią w wielu miejscach odwołującą się do konserwatyzmu i liberalizmu. W książce główny bohater przejawia znaczny konserwatyzm i liberalizm w swych poglądach. Można także wspomnieć o erotycznym wymiarze powieści, gdzie poruszone są treści związane z BSDM.

Wrocławska madonna

 

   „Wrocławska Madonna” autorstwa Jolanty Marii Kalety to powieść sensacyjna z wątkiem miłosnym w tle. Prolog wprowadza czytelnika w tragiczne wydarzenia ostatnich dni walk o Festung Breslau i nie mniej dramatyczne pierwsze miesiące po kapitulacji miasta, widziane oczyma niemieckiego księdza, proboszcza parafii Świętego Bonifacego.  Otrzymał on do konserwacji pęknięty na dwoje cenny, renesansowy obraz „Madonna pod Palmami”.  Czytelnik od samego początku ma więc przewagę nad głównym bohaterem, który o przedstawionych tam faktach nie ma pojęcia, a będą one motorem późniejszych wydarzeń.

 

Właściwa akcja rozpoczyna się pod koniec 1970 roku, kiedy to wychodzi na jaw, że na ścianie, w kaplicy arcybiskupa wrocławskiego na Ostrowie Tumskim wisi kopia, a oryginał obrazu „Madonna pod Palmami” ulotnił się w bliżej nieokreślonych okolicznościach. Mogłoby się wydawać, że to kradzież jakich wiele we współczesnym świecie i wystarczy powiadomić  policję, która przy pomocy całej swojej skomplikowanej machiny śledczej rychło wpadnie na trop złodziejaszka. Tak, ale nie w 1970 roku, kiedy to Polską rządziła ekipa Gomułki. Zgłoszenie kradzieży na milicję jeszcze bardziej skomplikowałoby i tak trudną sytuację Kościoła w PRL-u. Władze Kurii Arcybiskupiej decydują się odszukać go na własną rękę, a nie będzie to proste zadanie, gdyż obraz prawdopodobnie już wywieziono za granicę. Obywatel PRL-u, obojętnie czy świecki czy duchowny, bez zgody władz, nie dostanie paszportu i wyjechać z kraju nie ma możliwości.

 

Bohater powieści, wrocławski historyk sztuki, Marek Wolski, dzięki chytrej intrydze Kościoła, opuszcza Polskę i wkrótce wpada na ślad obrazu. Ma przeciwko sobie enerdowskie służby specjalne Stasi, obce społeczeństwo, wrogo nastawione do Polaka i może liczyć jedynie na siebie, swój spryt, inteligencję i urok osobisty. Nawet Wiedeń, gdzie zawiodły go kolejne tropy, okazuje się miastem równie pięknym co niebezpiecznym.

 

Równolegle poznajemy dwóch innych bohaterów powieści. Już po przeczytaniu kilku stron możemy się zorientować, że prowadzą podwójne życie, nie  do końca zgodne z prawem, ani z tym austriackim, ani z tym polskim.   Jest i piękna kobieta, emigrantka z Polski, malarka mieszkająca we Wiedniu. To w jej pracowni przetną się drogi głównych bohaterów, a  spotkanie to wywrze piętno na ich dalszym życiu i zmusi do zmiany pewnych decyzji.

 

W tej powieści, choć jej akcja, w pewnym stopniu, toczy się w NRD i w Austrii, dramatyczne wydarzenia w Polsce determinują postępowanie i osobowość bohaterów, od początku do samego końca. Autorka nie opisuje żadnych faktów historycznych,  wydarzenia toczą się wraz z życiem fikcyjnych postaci, przez co nie są one wydumane i sztuczne. Mają swoją przeszłość, często sięgającą daleko wstecz, która ich  ukształtowała. Ich zachowania, język i mentalność są charakterystyczne dla środowisk, z których się wywodzą. Jak w typowej powieści sensacyjnej na każdej stronicy odnajdujemy fałszywe tropy, pościg z bronią w ręku, intrygi, tajnych agentów, morderstwa i walczących ze sobą rywali, a że są to czasy PRL-u, bohater dodatkowo musi stawić czoło brutalnym przesłuchaniom, znieść pobyt w więzieniu, wyprowadzić w pole nie jednego szpicla, a wszystko to zrealizować bez pomocy gadżetów, którymi dysponują agencji Jej Królewskiej Mości.

 

Książki Jolanty Marii Kalety objęte są patronatem portalu TuWrocław

Go to Top