Posts tagged powieśc przygodowa

awanturnicy

Awanturnicy

Jest rok 1647, Rzeczpospolita znajduje się w schyłkowym momencie złotego wieku. Za kilka lat uwikła się w wojny z Rosją i Szwecją, co osłabi jej polityczną pozycję międzynarodową. Właśnie w tym momencie poznajemy bohatera powieści – Marcina Seradzkiego, wybitnego szkutnika, mieszkańca Gdańska. Marcin jest w podobnym położeniu co Rzeczpospolita. Właśnie skończył się w jego życiu złoty wiek, Polska nie zamierza rozbudowywać floty, więc jest bez pracy i prawie bez pieniędzy. Ponadto opiekuje się schorowanym wujem, który go wychowywał.

Pewnego wieczoru do tawerny, w której lubił przesiadywać przybywa Jakub Kettler, książę zależnej od Rzeczypospolitej Kurlandii i Semigalii. Jego wizyta w tym miejscu nie jest przypadkowa. Kettler proponuje Marcinowi pracę. Miałby zbudować statki, które posłużą księciu do poszerzania terytorium swojego państwa o zamorskie kolonie. Seradzki, po śmierci wuja przyjmuje propozycję. Wyjeżdża do Kurlandii, realizuje zlecone zadania i szybko zdobywa międzynarodowy rozgłos jako doskonały szkutnik. Staje się też jednym z najbardziej zaufanych ludzi księcia, który ma wobec Seradzkiego znacznie szersze plany…

„Awanturnicy” jest powieścią przygodowo-historyczną. Autor szybko wciąga czytelnika w wir dynamicznie zmieniających się wydarzeń. W tle głównej narracji przesuwają się losy Rzeczypospolitej, na które bohater książki jest bardzo wrażliwy. Bo – warto dodać – Marcin Seradzki jest polskim patriotą, który w momencie, gdy ojczyzna znajdzie się w trudnym położeniu, będzie potrafił zrezygnować i z kariery, i z możliwości ułożenia sobie życia z kochaną kobietą, by ratować Polskę…

mądrość wiedźmy

Mądrość wiedźmy

Powieść Marka Pietrachowicza zatytułowana „Mądrość wiedźmy” to przykład literatury przygodowej realizowanej w tle historycznym, ale jednocześnie z fabułą fantasy. Akcja ma miejsce we wczesnych wiekach, pod koniec pierwszego tysiąclecia. Scenografia oraz bohaterowie powieści są w pełni fikcyjne. Pierwszoplanowa postać – Raiana z Greenbarrow to tytułowa wiedźma, czarownica, znająca wiele zaklęć i magicznych forteli. Ścigana listem gończym, w czasie swojej podróży-ucieczki przyłącza się do napotkanej wyprawy Sir Alberta z Westmoor, sługi zakonu Rycerzy Świątynnych Wysp Ośmiu. Wraz z tym przyłączeniem rozpoczyna się cały szereg przygód, w których nie brakuje pułapek i zdrad, intryg, fascynacji poszukiwania bezcennych artefaktów, bitw i potyczek.

Cechą charakterystyczną powieści jest język zawierający stare zwroty, słowa, wyrażenia, podając kilka ilustracji choćby: jeno, wraży, wżdy, kromlech, nanizane, zali, alibo, atoli, niźli, zaiste, krom, przebóg, jejmościanka. Albo też przykłady całych fraz i zdań: „Widzę, że Waszeć za to dwornością wszelką i cnotami wojennymi bogaty” lub „aniśmy stracili chyżości”. Dla niektórych czytelników może okazać się to szczególnie atrakcyjną zachętą, dzięki której wybiorą się w etymologiczną podróż i spróbują badać źródłosłów.

wakacje

Wakacje z Au Pair

Lidia Błądek to autorka barwnej przygodowej opowieści zatytułowanej „Wakacje z Au Pair”. Dziewczyna pochodząca z górzystej części Polski zaraz po maturze wyjeżdża na swoją wakacyjną przygodę, która jest zarazem pracą w ramach programu Au Pair. Pomimo pewnego oporu ze strony kochającej i opiekuńczej rodziny, Ania, bo tak ma na imię główna bohaterka, postanawia skorzystać z tej sposobności – zarobić trochę pieniędzy i doszlifować język angielski. Trafia do londyńskiego domu bogatej hrabiny, która okazuje się niezwykle sympatyczną i wyrozumiałą towarzyszką. Ania wraz z hrabiną, jako jej osoba towarzysząca, jeździ po całym świecie, zwiedzając przy tym przepiękne zakątki. Krótko mówiąc, nie tylko zarabia, szlifuje umiejętności językowe, ale także spełnia swoje marzenia podróżniczki. Równolegle poznaje inteligentnego i uroczego młodzieńca z Wenezueli, Simona, w którym z wzajemnością się zakochuje. Lecz eldorado się kończy i Ania trafia do więzienia w Caracas, a życie w sposób katastroficzny z niej sobie zakpiło. Jednakże, pomimo przeróżnych bolesnych perturbacji, dzięki sile miłości i lojalności, opowieść kończy się szczęśliwie i pomyślnie, wręcz idyllicznie.

wolnosc_niejedno_ma_imie

Wolność niejedno ma imię

 

W sprzedaży pojawiła się nowa książka pod tytułem „Wolność niejedno ma imię”. Jest to powieść o charakterze historycznym, jej treść osadzona jest w realiach osiemnastowiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Druga połowa XVIII wieku w Polsce to już zdecydowany upadek państwowości i ogólniej upadek obyczajów i zasad państwotwórczej warstwy szlacheckiej. W tym powszechnym upadku pojawiali się jednak patrioci i wielcy Polacy dążący do reform i odbudowy państwa. Wiemy to z historii powszechnej przy okazji takich wydarzeń jak uchwalenie Konstytucji 3 go Maja, zawiązanie konfederacji barskiej czy powstanie kościuszkowskie. Autorem tej książki jest bardzo młody człowiek Grzegorz Szymborski a jej bohaterami młodzi oficerowie wojska polskiego. Główny bohater to Paweł Taszczyński, porucznik ułanów, którego poznajemy w trakcie wypełniania misji kurierskiej pomiędzy Księstwem Kurlandii a Warszawą. Niewielki oddział ułanów przemierza Wielkie Księstwo Litewskie, kierując się na południe. Ułani zbliżają się do Wilna kiedy brakuje im wody i żywności, wtedy rozstawiają obóz i wyruszają na poszukiwanie tych rzeczy. Nieoczekiwanie Paweł jego kompan Janusz Zatopocki natykają się na kolumnę wojsk rosyjskich. Po pewnym czasie dostrzegają w oddali ogień a kiedy docierają na miejsce zastają kompletnie spaloną, splądrowaną i wybitą wieś. Udaje im się znaleźć jednego żywego starca, który mówi że to Rosjanie właśnie są sprawcami napadu na wieś. Paweł popada w przygnębienie rozmyślając nad słabością swego kraju. Czy ten wypadek będzie miał swoje konsekwencję? Dowiemy się z książki.

Biały myśliwy i Bestie – powieść o tematyce archeologiczno-historycznej

Biały myśliwy i bestie” to nowa powieść autorstwa Tomasza Zackiewicza, która jak mówi sam autor, ma być w pewnym stopniu zmierzeniem się z twórczością Joshepa Conrada Korzeniowskiego odnosi się bowiem do ciemnego jądra ludzkiej duszy. Akcja powieści rozgrywa się na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku w Kongu. Początek lat 60-tych jest wyjątkowo burzliwy i brutalny w tym afrykańskim kraju. W chmurę wydarzeń politycznych tamtego czasu wchodzi główny bohater powieści Albert Jancewicz. Albert Jancewicz jest powojennym emigrantem z Polski, który umknął przed stalinowskim systemem i prześladowaniami. W Kongu, na początku jeszcze belgijskim, Albert Jancewicz zajmuje się myślistwem i sprzedażą trofeów myśliwskich kupcom z Ameryki i Europy. (więcej…)

„Przewodnik z Tybetu”, powieść

Przewodnik z TybetuWszyscy, którzy szukają relaksującej i odprężającej literatury poprzez przygodę, sensację i magię powinni sięgnąć po powieść Bena Poll’a „Przewodnik z Tybetu”. W powieści tej znajdą wszystkie te czynniki i jeszcze sporo więcej. W książce występują duchy bohaterów powieści a nawet odbywa się turniej rycerski we współczesnych realiach. Zasadnicza część książki to sensacyjna podróż tytułowego przewodnika z Tybetu przez Europę. Przewodnik z Tybetu jest ścigany przez wielu wrogów i spotyka się z pomniejszymi przeciwnikami. Przede wszystkim naszego wojownika z Tybetu ściga chiński wywiad za sprawą jego celu jakim jest wydanie książki o współczesnym uciskanym przez Chiny Tybecie. Wśród jego przeciwników jest także szef mafii. Ojciec poznanej miłości jego życia. Przewodnik z Tybetu zawsze pozostaje jednak zwycięzcą na placu boju wśród swoich licznych wrogów i nasyłanych bandytów. W trakcie zmierzania do celu główny bohater powieści odwiedza wiele krajów, takich jak: Tybet, India, Włochy, Hiszpania, Francja, Polska i Wielka Brytania. Książka jest napisana nieskomplikowanym i prostym językiem, akcja nie jest nadmiernie rozbudowana ani opisy, z tego względu książkę czyta się z łatwością i całkiem przyjemnie bez wysiłku. Powieść Bena Poll’a jest naprawdę godna polecenia do czytania w wolnych chwilach jako miły i absorbujący kawałek beletrystyki. Z tego powodu polecam ją właśnie do tego celu i życzę przyjemnego czytania – zainteresowanych zapraszamy do lektury

Go to Top