Posts tagged powieść psychologiczna

manipulacja

Manipulacja

Julia Buzdygan, autorka powieści „Manipulacja”, zaprasza nas na wycieczkę psychologiczną i duchową po świecie fantazyjnym. Kilkoro bohaterów powieści na skutek nagle pojawiających się dziwnych okoliczności zostaje przeniesionych do alternatywnych rzeczywistości, w których przeróżne scenerie, wydarzenia i koszmarne postaci aranżowane są przez ich własne zalęknione wyobrażenia oraz dominujące reakcje lękowe. Utwór został napisany tak zwanym językiem codziennym, bez nadmiernej ornamentyki czy sztucznej podniosłości, co pozwala na łatwe i szybkie rozumienie przewijających i przenikających się fikcyjnych rzeczywistości.

Dla naświetlenia talentu autorki, która w formie beletrystycznej przybliża czytelnikowi zakamarki ludzkich dusz, przyjrzyjmy się krótkiemu fragmentowi książki: „Tony, Cecilia i Suzanne to były złe duchy, koszmary, potwory… Odeszli na zawsze, pokonaliście ich. Ale to nie koniec. Każda osoba, która zmarła w domu, bądź w mieście, jest przeklęta. Właściwie to ich dusze. Każda z tych dusz błąka się po świecie, szukając pomocy, sposobu, by móc spokojnie odejść. Są niebezpieczne, nie panują nad sobą. Każdy kolejny dzień udręki robi z nich przerażające potwory.”

Kocham cię mamo okładka

Kocham Cię Mamo

„Kocham Cie mamo” Justyny Eweliny Depty to powieść psychologiczna, która od początku trzyma Czytelnika w napięciu i ciekawości. Przedstawia historię dziewczyny, później kobiety, począwszy od okresu surowego i purytańskiego wychowania w domu rodzinnym, przez burzliwą i pełną zaskoczenia dorosłość, kończąc wraz ze śmiercią głównej bohaterki – Karoliny Masłowieckiej. Karolina jest szesnastoletnią dziewczyną mieszkającą w Opolu wraz z rodzicami. Rygorystyczny ojciec często lubiący zaglądać do kieliszka chciałby tylko kierować życiem córki. Dziewczyna nie może znaleźć oparcia w matce, która całkowicie podporządkowuje się woli męża. Jednak jedno przypadkowe spotkanie sprawia, że życie Karoliny całkowicie się zmienia. Milicyjne przesłuchanie, zeznania w sądzie, odejście ukochanego oraz żądny zemsty przestępca to tylko niektóre z perypetii, które spotykają główną bohaterkę. Całość prowadzi do zaskakującego zakończenia. W powieści znajdujemy krzywdę, opór, zauroczenie, dojrzałą miłość, duchowe oddanie, wiarę, akceptację bólu i cierpienia, jak i radość i apoteoza życia.

dzieci soma

Dzieci Soma Seba

Nową książkę Jacka Grzelakowskiego „Dzieci soma seba”, można zaliczyć do kategorii opowieści psychologicznych. Autor opisuje wydarzenia z życia Konrada, jak też i relacjonuje jego wewnętrzne stany psychiczne, które nastąpiły wskutek fundamentalnych przemian pod wpływem traumatycznego wydarzenia. Jego dotychczasowe, beztroskie życie ulega gruntownemu przeobrażeniu. Strata ukochanej kobiety, jak też perfidna intryga przygotowana przez starego i wiernego przyjaciela, do którego miał bezgraniczne zaufanie, doprowadzają go do przewartościowania swojego dotychczasowego życia. Nie bez znaczenia mają też przeżycia paranormalne, które doświadcza a które pokazują mu też złożoność i inność światów, które do tej pory nie rozumiał, stanowczo odrzucał, przyjmując ich istnienie za niezgodne z logicznym rozumowaniem. Czuje się bardzo samotny, wyobcowany z otoczenia, nie może z nikim nawiązać emocjonalnego kontaktu. Dookoła siebie dostrzega tylko wrogie mu postaci. Bohater tworzy własne, wyimaginowane światy, przeplatające się z faktami rzeczywistymi.

Czy to są halucynacje, doznania spowodowane psychicznymi objawami pourazowymi będącymi następstwem wypadku, czy też może wpływ doświadczeń pozazmysłowych z pogranicza parapsychologii, mistyki, a może też poglądów gnostyka, tajemniczego mistrza Mansweta? Na te pytania czytelnik musi już sam odpowiedzieć i wybrać najbardziej mu odpowiadające rozwiązanie

przypadek gabriela

Przypadek Gabriela L.

„Przypadek Gabriela L.”, to historia, która opowiada o problemach, z którymi dziś muszą mierzyć się młodzi ludzie. Bohaterowie zmagają się z nimi w świecie przypominającym ten, w którym żyjemy. Różni go jednak to, że magia nie jest czymś, w co wierzą tylko dzieci. Magia jest nieodłącznym elementem ich życia. Gabriel Livingstone to młody chłopak, który boryka się z problemem alkoholizmu ojca i przemocy w rodzinie. Pewnego wieczoru, mając dość awantur, ucieka do lasu, gdzie zaczyna go gonić bestia przypominająca wilka. Chłopak uciekając, wpada do tajemniczego tunelu, w którym traci przytomność. Budzi się w szpitalnym łóżku w Londynie, a obok niego, nie ma nikogo z rodziny. Szybko odkrywa, że znalazł się w innym świecie, a podczas ucieczki, padł ofiarą dekompozycji – magicznej anomalii polegającej na usunięciu czasu oraz przestrzeni, której się poprzednio znajdował. Jedyną osobą, z którą nastolatek może o wszystkim porozmawiać, jest syn lekarki prowadzącej – Chris Cullen. Owiany aurą tajemnicy rówieśnik zdaje się zwiastować kolejne problemy… Jak potoczy się ich historia?

Odnaleźć siebie

Wydawnictwo „Psychoskok” wprowadziło na rynek czytelniczy powieść Dariusza Krzywdzińskiego „Odnaleźć siebie”. Co odnajdziemy na jej stronach? Na pewno trzymające w napięciu opisy prób rozpracowania siatki islamskich terrorystów w Europie. Są też odwołania do najnowszej historii Polski. Znajdziemy też miłość i romans. Ale przede wszystkim jest to powieść o drodze do samego siebie. Do znalezienia w sobie tego, co najistotniejsze. Okazuje się, że bohater tej historii, Krzysztof, przez wiele lat uciekał w obowiązki tylko po to, by opóźnić odpowiedź na pytanie „kim jestem” i „co mi daje szczęście”. W końcu jednak musi się z tym zmierzyć… (więcej…)

alicja_w_krainie_iluzji

Alicja w krainie iluzji

 

W obiegu księgarskim ukazała się nowa powieść psychologiczna o tytule „Alicja w krainie iluzji”. Autorką tej powieści jest Anna Skrzyniarz a książka opowiada losy młodej dziewczyny. Te losy jak przystało na powieść psychologiczną są ściśle związane z wewnętrznymi przeżyciami i doznaniami tytułowej bohaterki – Alicji. Powieść nie jest ciągiem następujących po sobie chronologicznie wydarzeń ale kolejne wydarzenia i rozmowy przeplatane są zapiskami z pamiętnika bohaterki, dzięki czemu poznajemy bliżej jej wnętrze i stosunek do bieżących zdarzeń. Historia Alicji rozpoczyna się w jej dzieciństwie na małej wsi gdzie mieszka ona z rodzicami – rolnikami. Już wtedy ujawnia się skłonność do marzycielstwa i fantazjowania, która potem stanie się jej motorem napędowym w życiu. Mała Alicja opowiada dzieciom ze swej szkoły że mieszka w porcelanowej chatce i odwiedzają ja bajkowe postacie jak elfy i skrzaty. Dzieci początkowo dają wiarę w te kłamstewka ale rosnąc przekonują się że Alicja to „kłamczucha” i od tej pory nasza bohaterka nie ma już przyjaciół w szkole. Lata mijają i Alicja pragnie studiować w Krakowie ale środki rodziców nie pozwalają na to i tak zaczyna się jej emigracja zarobkowa. Najpierw Alicja trafia do Niemiec gdzie jest opiekunką do dziecka. Spotykają ją przykre przeżycia. Potem Alicja trafia do Szwajcarii aby następnie znaleźć się w Wielkiej Brytanii. Tutaj trafia do osobliwego baru dla mężczyzn, gdzie ci ostatni płacą za towarzystwo dziewczyn. W tym wszystkim chodzi o rozmowy dla samotnych mężczyzn. Alicja pełni rolę europejskiej gejszy. W ten sposób zaczyna się cała historia a co z niej wyniknie i co jeszcze się zdarzy przeczytać już trzeba w samej powieści.

Go to Top